Sina Koloğlu

Milliyet Gazetesi
Tarih: 18.03.2011

Bazı oyuncular, dizilerin 'başrolleri'ni paylaşanlar arasında genelde kaynar...  Bunlardan biri de Filiz Ahmet. Yani 'Muhteşem Yüzyıl'ın Nigar Kalfa'sı.

Bir okurum çok güzel anlatmış. İşte onun Filiz Ahmet yorumundan bazı bölümler;

"Muhteşem Yüzyıl'ın Hürrem'i ithal oyuncu diye basında sıkça yerini alırken, dizinin bir diğer ithal oyuncusu var. Bunun hiç dile getirilmediği Makedonyalı oyuncu Filiz Ahmet'in adını basında görmek bile bir mucize.

Yeteneğini tartışmıyoruz bile! Filiz Ahmet, birçok Rumelili Türk tiyatro oyuncusuna ağabeylik, ustalık, hocalık yapmış Üsküplü sanatçı Lütfü Seyfullah'ın torunu.

Lisede tıp eğitimi alan Filiz Ahmet; Makedonca, Arnavutça, Türkçe, İsveçce, İngilizce, Sırpça ve biraz da Bulgarca biliyor. Konservatuar sınavını birincilikle kazanan Filiz Ahmet, hâlâ Üsküp Türk Tiyatrosu'nda görev almaya devam ediyor."

Biz, Filiz Ahmet'i 'Elveda Rumeli'den hatırlıyoruz değil mi?

MUHTESEM YUZYIL/NiGAR KALFA

Daha önce "Elveda Rumeli"de Alex'in aşkı Zarife ve "Balkan Düğünü" dizisinde Galina karakterini oynayan "Muhteşem Yüzyıl"daki Nigar Kalfa rolüyle döktürüyor.

Şivesi Üsküp doğumlu oluşundan. Rolüne hakimiyeti ve delici bakışlarıyla ekranı dolduran Filiz Ahmet, "Muhteşem Yüzyıl"ın gizli kahramanlarından.